អាចនិយាយបានថាអាហារក៏អាចជាអាវុធមុខ២ដែរ នៅពេលដែលយើងញុំាត្រូវគឺជួយទ្រទ្រង់រាងកាយ ប៉ុន្តែនៅពេលយើងញុំាខុស ទៅជាបង្កបង្កើតជាជំងឺជាច្រើនមុខវិញបាន។
បងប្អូនយើងភាគច្រើនគឺផ្តោតថាអាហារដែលមានជាតិគីមីគឺបង្កបញ្ហាដល់សុខភាព ប៉ុន្តែមិនមែនមានតែរឿងមួយនេះទេ គឺពាក់ព័ន្ធនឹងរសជាតិ កម្រិតគ្រឿងទេសដែលជាទម្លាប់ទទួលទានប្រចាំថ្ងៃរបស់បងប្អូនក៏អាចបង្កជាជំងឺរុំារ៉ៃពេលវ័យច្រើនបន្តិចដែរ។
តាមការឱ្យដឹងពីអង្គការសុខភាពពិភពលោកបានឱ្យដឹងថា ការបរិភោគអាហារដែលមានរសជាតិ ប្រៃពេក និងផ្អែមពេក អាចនាំឱ្យកើតជំងឺរុំារ៉ៃ បានពិសេសជំងឺធ្ងន់ៗ មហារីក ជំងឺលើបេះដូង ជំងឺទឹកនោមផ្អែម ជំងឺដាច់សរសៃឈាមខួរកក្បាលជាដើម។
ដើម្បីកាត់បន្ថយកម្រិតជាតិប្រៃនិងផ្អែមបងប្អូនអាចត្រូវបង្កើនការប្រុងប្រយ័ត្នលើភេសជ្ជៈ អាហារកែច្នៃ ហើយត្រូវពិនិត្យកម្រិតសារជាតិនីមួយៗលើផលិតផលដែលបងប្អូនទទួលទានឬប្រើប្រាស់។ពិសេសបងប្អូនគួរព្យាយាមទទួលទានអាហារដែលចម្អិនដោយខ្លួនឯងហើយ ព្យាយាមប្រើកម្រិតរសជាតិឱ្យសមល្មម និងកាត់បន្ថយចានទឹកជ្រលក់ ឬទឹកត្រី ការថែមស្ករ ថែមទឹកដោះគោ លើអាហារឬបង្អែមដែលបងប្អូនទម្លាប់ទទួលទានទានញឹក។
ចំពោះកម្រិតជាតស្ករបងប្អូនអាចទទួលទានកម្រិតសមល្មមក្នុងមួយថ្ងៃគឺ ៥​ក្រាមឬតិចជាងនេះ ក្នុងមួយថ្ងៃ ឯស្ករគឺពី ៦ទៅ៩ស្លាបព្រា ឬពី២៦ក្រាមទៅ៣៦ក្រាមក្នុងមួយថ្ងៃដោយមិនលើសពីនេះឡើយ​ ហើយក្មេងអាយុកាន់តែតិចអាចព្យាយាមបន្ថយចំនួនបន្ថែមទៀតកាន់តែល្អ។
គួរកត់សម្គាល់ដែរថាសម្រាប់ការប្រើប្រាស់ស្ករសូមបងប្អូនព្យាយាមចៀសស្ករកែច្នៃឱ្យបានច្រើន ហើយប្រើស្ករបែបធម្មជាតិ និងផលិតត្រឹមត្រូវតាមស្ដង់ដារសុខភាពវិញ។
តើគួរទទួលទានទម្រង់អាហាររបៀបណាដើម្បីសុខភាពល្អមិនងាយកើតជំងឺ?