នៅក្នុងពេលនេះ ប្រទេសថៃកំពុងតែជួបគ្រោះរញ្ជួយដីដ៏កាចមួយនៅក្នុងទីក្រុងបាងកក។ តាមសារព័ត៌មាន1news បានចុះផ្សាយភ្លាមៗ ថា នៅថៃមានគ្រោះរញ្ជួយដីកម្រិត ៧.៣ រ៉ិចទ័របានអង្រួនទីក្រុងបាងកកធ្វើឱ្យអគារជាច្រើនត្រូវរលំ។ តាមសាព័តមាន Reuters បានចុះផ្សាយថា មូលហេតុរញ្ជួយដីនៅថៃ អាចកត្តាឆ្លងមកពីប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា ៧.៧រ៉ិចទ័រដែលប្រទេសនេះរងការ​ខូចខាតរញ្ជួយដីមុនប្រទេសថៃ ហើយមានចំណុចលំហូរដង្ហើមដីកណ្តាលភ្ជាប់ជាមួយគ្នា ដែលមានជម្រៅ ១០គីឡូម៉ែត្រ កើតឡើងនៅ ថ្ងៃសុក្រ ទី២៨ ខែមីនា។ ហើយការរញ្ជួយដីនេះមានចម្ងាយប្រហែល ១៧.២គីឡូម៉ែត្រពីទីក្រុង Mandalay ជាទីក្រុងធំទីពីររបស់ប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា ដែលមានប្រជាជនរស់នៅប្រហែល ១.៥លាននាក់។
មិន​ទាន់​មាន​សេចក្តី​រាយការណ៍​ភ្លាមៗ​អំពី​ការ​ខូច​ខាត​ឬ​អ្នក​រង​របួស​ប៉ុន្មាននាក់នៅឡើយទេ។ នៅទីក្រុង​បាងកក​ជាទីក្រុងដ៏ធំ​ជាង​នេះ​មានប្រជាជនថៃរស់នៅ​​ជាង ១៧​លាន​នាក់ដែល​ភាគច្រើន​រស់នៅ​ក្នុង​ផ្ទះល្វែង​ខ្ពស់ៗ តែម្តង​។ ហើយមនុស្សជាច្រើនបាន​ជម្លៀស​ចេញពីកន្លែងគ្រោះថ្នាក់នេះ ឱ្យមានសុវត្ថិភាព។ ហើយមានប្រជាជនខ្មែរខ្លះកំពុងតែរស់នៅទីក្រុងបាងកកផងដែរ។ សូមឱ្យអ្នកទាំងអស់គ្នាមានសុវត្តិភាពរួចអាយុជីវិត៕