ព័ត៌មានបឋម៖ មានពលរដ្ឋថៃ និងមីយ៉ាន់ម៉ា ២៨នាក់បានស្លាប់.ដោយសារគ្រោះរញ្ជួយដី
គិតត្រឹមម៉ោងនេះ មានពលរដ្ឋជនជាតិថៃ និងភូមា ២៨នាក់ហើយបានស្លាប់ដោយសារគ្រោះធម្មជាតិ រញ្ជួញដី ៧.៧វិចទ័រ បណ្តាលឱ្យរលំអគារ ស្ពាន និងផ្លូវមួយចំនួនត្រូវបានរងការខូចខាត។
យោងតាម​ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រីថៃ លោក Wechayachai បានបញ្ជាក់ថា  អគារមានកម្ពស់៣០ជាន់ត្រូវបានបាក់ស្រុត នៅទីក្រុងបាងកកប្រទេសថៃ ដោយសាររញ្ជួញដី យ៉ាងតិចណាស់មាន​មនុស្ស៣នាក់ត្រូវបានស្លាប់ និងមនុស្សជាច្រើននាក់ទៀតត្រូវបានជួយសង្គ្រោះចេញពីក្រោម​អគារ។ ហើយមានមនុស្ស៨១នាក់ផ្សេងទៀត កំពុង​តាមស្វែងរកដែលស្ថិតនៅក្រោមកំនរបាក់បែកនៃអគារ។
នៅតាមបណ្តាតព្រំដែនប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា យ៉ាងតិចណាស់មានមនុស្ស២០នាក់ត្រូវបានស្លាប់ និង​ជាច្រើននាក់ផ្សេងទៀត​កំពុង​ស្នាក់នៅព្យាបាលនៅមន្ទីរពេទ្យនៃរដ្ឋធានី Naypyitaw។
យោងតាម​ប្រព័ន្ធ​ជូនដំណឹងជាមុនGTS របស់នាយកដ្ឋាន​ឧតុនិយម និងទីភ្នាក់​ងារអង្គេត​តាមដាន​ភូគព្ភ​សាស្ត្រ​របស់សហរដ្ឋ​អាមេរិកបានឱ្យដឹងថា ការរញ្ជួយ​នេះ បានកើតឡើង​នៅក្នុងស្រទាប់​ស្នូលផែនដីជម្រៅ​ប្រមាណ ១០គីឡូម៉ែត្រ និងមានឥទ្ធិពល​មកស្រទាប់​ខាងលើនៃផែនដីក្នុងកម្រិត​រញ្ជួញ ៧,៧វិចទ័រ ដែលបង្កឱ្យផលប៉ះពាល់​ដល់ប្រទេសមួយចំនួនមាន៖ ប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា បង់ក្លាដែស ឥណ្ឌា ឡាវ ថៃ វៀតណាម និងប្រទេសចិន។
តាមការបញ្ជាក់របស់​ក្រសួង​ធនធាន​ទឹក និងឧតុនិយមកម្ពុជាបានឱ្យដឹងថា សម្រាប់ប្រទេស​កម្ពុជា ក៏ទទួលរងនូវឥទ្ធិពល​ផងដែរ តែក្នុងកម្រិត​តិចតួចប៉ុណ្ណោះ។