ជាតិផ្អែមត្រូវបានចូលទៅក្នុងខ្លួនយើងតាមច្រើនរបៀប ជួនកាលយើងបញ្ចូលទៅក្នុងខ្លួនទាំងមិនបានដឹងខ្លួនឡើយ ហើយការបញ្ចូលជាតិស្ករទៅជាប្រចាំទាំងខុស និងមិនបានដឹងខ្លួននេះធ្វើឱ្យជាតិស្ករលើសបន្តិចម្ដងៗរហូតបង្កជាជំងឺឬភាពទន់ខ្សោយដល់រាងកាយបាននៅថ្ងៃណាមួយ។
ដើម្បីបង្ការកុំឱ្យមានការលើសជាតិស្ករកាន់តែច្រើនដោយមិនដឹងខ្លួនបងប្អូណអាចតាមដានអាការសាមញ្ញៗរបស់ខ្លួនជាប្រចាំថ្ងៃដែលMedical news បានបង្ហើបដូចខាងក្រោម៖
-មានអារម្មណ៍ថាមាត់ស្ងួត ជាសញ្ញាលើសជាតិស្ករក្នុងឈាម ហើយក៏អាចរាប់ចូលបានជាសញ្ញារបស់ជំងឺទឹកនោមផ្អែម ហេតុនេះសូមបង្កើនការតាមដានអាការពាក់ព័ន្ធបន្ថែមបើមានស្ថានភាពមិនស្រួលសូមប្រញាប់ជួបពិនិត្យជាមួយគ្រូពេទ្យ។
-នោមញឹកជាងធម្មតា ក៏ជាសញ្ញាពាក់ព័ន្ធនឹងជាតិស្ករក្នុងឈាមលើសផងដែរ ហើយវាក៏អាចមានឱកាសទៅជាបញ្ហាជំងឺទឹកនោមផ្អែមផងដែរ។
-មានបញ្ហាស្រវាង ឬសមត្ថភាពធ្លាក់ចិត្ត ជួនកាលក៏អាចនាំទៅដល់ការមានបញ្ហាឡើងបាយ ផងដែរ។
-ការឈឺក្បាល កើតភាគច្រើននិងជាទូទៅ ប៉ុន្តែប្រសិនបើបងប្អូនមិនបានគិតអ្វីច្រើនស្មុគស្មាញច្រើន តែបែរជានៅសុខៗក៏ឈឺ នោះត្រូវបង្កើនការតាមដានអាការសុខភាពបន្ថែម ហើយនៅពេលដែលជាតិស្ករកាន់តែកើននោះ សញ្ញាឈឺក្បាលនឹងរឹតតែមានជាញឹកញាប់។
-ជួនកាលមានបញ្ហាដកដង្ហើមខ្លី នេះក៏ជាសញ្ញាធ្ងន់មួយនៃការលើសជាតិស្ករផងដែរ។
-ការចងចាំាធ្លាក់ចុះក៏ជាសញ្ញាពាក់ព័ន្ធជាតិស្ករផងដែរ
សញ្ញាលើរាងកាយ ដែលមានជាប្រចាំគឺអាចបញ្ជាក់នូវបញ្ហាអ្វីមួយនៃរាងកាយបានហេតុនេះ សូមបង្កើនការប្រុងប្រយ័ត្ន ជួបពិភាក្សាជាមួយគ្រូពេទ្យនូអាការនីមួយឱ្យបានល្អនិងព្យាបាលឱ្យបានត្រឹមត្រូវតាមវេជ្ជបញ្ជា។