អាហារដើរតួសំខាន់ណាស់សម្រាប់ទ្រទ្រង់រាងកាយ ប៉ុន្តែអាហារក៏អាចចបង្កជាបញ្ហាសុខភាពផ្សេងៗផងដែរ នៅពេលដែលអ្នកជ្រើសមកញុំាដោយមិនបានប្រុងប្រយ័ត្នពីអនាម័យ ការទុកដាក់ និងរក្សាទុកជាដើម។
ជាមួយគ្នានេះដើម្បីឱ្យអាហាររបស់បងប្អូនរក្សាបាននូវអនាម័យ និងមិនងាយប្រឈមនឹងបញ្ហាពុលបងប្អូនអាចអនុវត្តវិធានការសុវត្ថិភាពដែលក្រសួងសុខាភិបាលបានណែនាំដូចខាង
-រក្សាភាពស្អាត(លាងដៃជាមួយសាប៊ូ និងទឹកស្អាត ទឹកអាល់កុល ឬអាល់កុលជ នៅពេលរៀបចំអាហារ)។
-ទុកដាក់អាហារឆៅ និងឆ្អិនដាច់ដោយឡែកពីគ្ន
-ចម្អិនម្ហូបអាហារឱ្យបានឆ្អិនល្អ ជាពិសេសសាច់ សត្វស្លាប ស៊ុត និងអាហារសមុទ្រ ។នៅពេលលោកអ្នកទិញម្ហូប អាហារដែលឆ្អិនស្រាប់ នៅតាមផ្សារ ឬតាមដងផ្លូវ ត្រូវប្រាកដថាអាហារទាំងនោះមានសុវត្ថិភាព។
-ទុកដាក់ចំណីអាហារក្នុងសីតុណ្ហភាពមានសុវត្ថិភាព (ត្រជាក់តិចជាង ៥អង្សាសេ និងក្ដៅលើសពី ៦០អង្សាសេ ឬ ចម្អិនអាហារមួយពេលសម្រាប់តែមួយពេល
-ប្រើប្រាស់ទឹកស្អាត និងវត្ថុធាតុដើមឆៅល្អ។
ការទទួលទានអាហារដែលមានសុវត្ថិភាព មានទាំងអនាម័យ មានតុល្យភាពទាំង បន្លែ ផ្លែឈើ ត្រីសាច់ ជាការបង្ការហានិភ័យនៃការកើតជំងឺធ្ងន់ៗបានជាច្រើនមុខ ហេតុនេះមុននឹងដាក់អ្វីចូលក្រពះ មានថាអាហារឬភេសជ្ជៈ ត្រូវថ្លឹងថ្លែង និងគិតគូរឱ្យបានខ្ពស់បំផុត ដើម្បីរាងកាយរឹងមាំបានយូរ អាចបន្តប្រកបការងារនិងសម្រេចក្ដីស្រមៃរបស់ខ្លួន។