មួយរយៈនេះមានការផ្ទុះព័ត៌មានការផ្សព្វផ្សាយថា នៅខេត្តព្រះសីហនុ និងខេត្តតាកែវ ដែលចំនួន ៧០ ០០០នាក់ ផ្ទុកមេរោគ និងចំនួន ៧ ០០០នាក់ រត់គេចមិនព្យាបាល ធ្វើឱ្យមនុស្សភាគច្រើនការភ័យខ្លាចចំពោះព័ត៌មានមិនពិតបែបនេះ។ តាមក្រសួងសុខាភិបាលបានសេចក្តីបំភ្លឺព័ត៌មានថាមជ្ឈមណ្ឌលជាតិប្រយុទ្ធនឹងជំងឺអេដស៍ សើស្បែក និងកាមរោគ នៃក្រសួងសុខាភិបាលដោយមានការសហការជាមួយមន្ទីរសុខាភិបាលនៃរដ្ឋបាលខេត្តតាកែវ សូមធ្វើការបកស្រាយ និងបំភ្លឺចំពោះព័ត៌មាន ដែលបានបង្ហោះលើគណនីហ្វេសប៊ុក ឈ្មោះ Hea Ra កាលពីថ្ងៃទី៨ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៤ ដែលមានខ្លឹមសា៖ HIV- មេរោគអេដស៍កំពុងកើនឡើងខ្លាំង TOP1 ព្រះសីហនុ TOP2 តាកែវ។ បង្កើនការប្រុងប្រយ័ត្ន 70000 នាក់ផ្ទុក 7000ពាន់នាក់រត់គិចមិនទទួលការព្យាបាល»
ព័ត៌មានដែលបានចុះផ្សាយខាងលើនេះមិនពិត ខ្វះមូលដ្ឋានច្បាស់លាស់ និងបានបង្កឱ្យមាន ការភាន់ច្រឡំយ៉ាងធ្ងន់ធ្ងរ។ ជាងនេះទៅទៀត ខ្លឹមសារបំភាន់នេះ បានឈានទៅដល់ការបង្កើតវីដេអូ ប្រតិកម្ម ដែលបង្ហាញពីការព្រួយបារម្ភហួសហេតុ អំពីស្ថានភាពមេរោគអេដស៍និងជំងឺអេដស៍នៅក្នុង ខេត្តតាកែវ។ ទោះបីជាម្ចាស់គណនីបានកែតម្រូវខ្លឹមសារនៃការបង្ហោះជាបន្តបន្ទាប់ក៏ដោយ ក៏នៅតែមាន ទំព័រហ្វេសប៊ុកជាច្រើន បន្តផ្សព្វផ្សាយនិងចែករំលែក ព័ត៌មានមិនពិតខាងលើ ដោយមិនបានផ្ទៀងផ្ទាត់ការ ពិតពីអ្នកជំនាញគ្រប់គ្រងទិន្នន័យដែលមានសមត្ថភាព ជាអ្នកផ្តល់សេវាក្នុងការបង្ការ ថែទាំ និងព្យាបាល មេរោគអេដស៍និងជំងឺអេដស៍។ ព័ត៌មានមិនពិតដែលកំពុងត្រូវបានបន្តផ្សព្វផ្សាយនេះ ធ្វើឱ្យមានការភាន់ ច្រឡំទាក់ទងនឹងករណីជំងឺអេដស៍នៅខេត្តតាកែវ៕