ទី១. បន្ថែមនូវប្រព័ន្ធភាពសុំារាងកាយឱ្យរឹងពឹង
ទី២. ជួយទៅសុខភាពសន្លាក់ដែលជាបញ្ហាចាស់ៗភាគច្រើនរមែងជួប និងកាត់បន្ថយបញ្ហាពុកឆ្អឹង
ទី៣. ជួយកាត់បន្ថយសារធាតុកូលេស្តេរ៉ុលនៅក្នុងឈាម
ទី៤. មានប្រូតេអ៊ីនជំនួយទៅដល់សុខភាពផ្សេងៗ។
លោក សៀង វណ្ឌី បានពន្យល់បន្តថា ជាការពិតណាស់នៅពេលដែលយើងហូបបួស ដំបូងៗគឺអាចខុសគ្នាពីហូបសាច់ ដោយសារតែហូបទៅអាហារដែលមានសាច់អាចធ្វើឱ្យយើងនឹងពោះល្អ។ តែអាហារបួស គឺប្រភេទជាបន្លែជាហេតុធ្វើឱ្យយើងឆាប់ហេវ កាលណាយើងហេវចន្លោះពីកន្លះម៉ោងទៅ១ម៉ោង នឹងអាចធ្វើឱ្យយើងចាប់ផ្តើមញ័រសាច់ បណ្ដាលឱ្យមានអារម្មណ៍ថាអស់កម្លាំង ដោយសារតែបន្លែជាអាហារដែលងាយនឹងរំលាយ ហើយសរីរាង្គកាយរបស់យើងក៏មិនទាន់សុំាទៅនឹងអាហារដែលមានតែបន្លែសុទ្ធៗទើបអាចនឹងធ្វើទុក្ខបែបនេះ។ ដូច្នេះជាដំណោះស្រាយនោះ អ្នកដែលកំពុងរៀនញុំាបួសដំបូងៗគាត់គួរតែ មានអាហារសម្រន់អ្វីបន្ថែមតិចតួចនៅចន្លោះម៉ោងឃ្លាន ដើម្បីបង្វឹកខ្លួនឯងឱ្យសុំាទៅនឹងអាហារបួស ចំណាយពេលត្រឹមតែ ៣ខែទៅ៦ខែ ក្រោយពីនោះសរីរាង្គកាយយើងនឹងទទួលស្គាល់អាហារបួសដូចទៅនឹងអាហារមានសាច់។
ប្រសិនបើនិយាយអំពីអត្ថប្រយោជន៍អាហារបួស គឺមានគុណសម្បត្តិធំជួយដល់សរីរាង្គកាយ ដោយជាទូទៅការហូបបួស គឺយើងហូបបានគ្រប់ជីវជាតិ បូកជាមួយនឹងការធ្វើលំហាត់ប្រាណបានទៀងទាត់ជាប្រចាំថ្ងៃទៀត គឺរាងកាយមិនងាយឈឺ មិនងាយទ្រុឌទ្រោម ថែមទាំងទទួលបានសាច់ស្អាតក្មេងជាងវ័យផងដែរ។ ជាក់ស្តែងរូបលោក និងក្រុមគ្រួសារផ្ទាល់ ពី១ឆ្នាំទៅ១ឆ្នាំ គឺកម្រយកលុយឱ្យពេទ្យណាស់
ជាចុងក្រោយ លោក សៀង វណ្ឌី បានបន្តលើកឡើងទៀតថា ចំពោះអាហារញុំាជាប្រចាំថ្ងៃ ក្រៅពីរសជាតិឆ្ងាញ់ យើងក៏ត្រូវគិតគូរពីសុខភាពផងដែរ ដោយអាហារ១ចានដែលញុំាចូលទៅនឹង យើងត្រូវគិតថា វាមានផលប៉ះពាល់ដល់សុខភាពកម្រិតណា ឬផ្តល់ប្រយោជន៍អ្វីខ្លះដល់សុខភាព។​ ប្រសិនបើគិតតែរឿងឆ្ងាញ់១មុខទេ នោះអាចនឹងធ្វើឱ្យញុំាយូរៗទៅជំងឺរុំារ៉ៃផ្សេងៗ ញុំាយូរទៅកើតជំងឺលើសឈាម ទឹកនោមផ្អែម ញុំាយូរទៅគេងនៅពេទ្យ គ្រាន់តែថ្នាំលេបពេលមុនបាយក៏មាន ពេលក្រោយបាយក៏មានដើរទៅណាក៏ត្រូវតែមានថ្នាំ១កញ្ចប់តាមខ្លួន យូរទៅមិនមែនញុំាអាហារធ្វើជាថ្នាំទេ បែរជាញុំាថ្នាំដូចទៅជាអាហារទៅវិញ៕
អត្ថបទដោយ៖ ប៉ាវ ភក្តី
ជំរាបសួរ! នាងខ្ញុំឈ្មោះ ប៉ាវ ភក្តី ជាអ្នកនិពន្ធខាងសុខភាពផ្នែកចំណីអាហារ។ នាងខ្ញុំមកទីនេះក្នុងគោលបំណងពាំនាំនូវចំណេះដឹងថ្មីៗទាក់ទងទៅនឹងសុខភាព និងបញ្ហាចំណីអាហារដែលកំពុងកើតមាននាសម័យបច្ចុប្បន្ន ដើម្បីចែកជូនទៅកាន់ប្រិយមិត្តអ្នកអានគ្រប់រូប។ ប្រសិនបើលោកអ្នកមានចម្ងល់អ្វីទៅនឹងអត្ថបទរបស់នាងខ្ញុំ ឬចង់ចែករំលែកចំណេះដឹងថ្មីៗ សូមទំនាក់ទំនងមកកាន់នាងខ្ញុំផ្ទាល់តាមរយៈ Tel: 087742030, Telegram: 087742030 Facebook: Ah Nuk។ សូមអរគុណ!